LEFKE’LI KADINLARIN GİRİŞİMCİLİK İNADI

Viewed: 1174

Girişimcilik eğitimleri ve danışmanlık hizmetlerini adanın her yerine götürerek girişimcileri desteklemeye devam eden AB destekli SECOND Projesi, Lefke’de yürüttüğü kadın girişimcilere “ hurma yapraklarından zembil –sele - sepet üretimi” eğitimlerini tamamladı.

Lefke Tarım – El Sanatları ve Turizm Kooperatifi ile Lefke Turizm Derneği’ne üye Lefke sakini 15 kadın girişimciye 6 hafta süreyle devam eden eğitimleri el sanatları eğitiminin önemli isimlerinden Behice Biran verdi.

SECOND Projesi’nin “ sürdürülebilir ekonomik kalkınma ve bilişim sektör program”ı kapsamında yürütülen, Lefke’li kadın girişimcilerin heyecanla takip ettikleri kurslarda Kıbrıs’ın her tarafında çokca var olan hurma ağacı yapraklarından ağırlıkla turistlere dönük otantik hediyelik materyallerin üretimi öğretildi.

Zamanı verimli el emeğini göz nurunu değerli kılan, turizm ekonomisinde sürekliliğe dönük fark yaratmayı amaçlayan ve başarıyla tamamlanan kurs program proje yönetmenleri Selen Altan ve Derya Tangül’ün gözetiminde yürütüldü.

Lefke Tarım El Sanatları ve Turizm Kooperatifi binasında yürütülen kurs sonunda kursu tamamlayan girişimci kadınlara başarı belgeleri takdim edildi. Takdim töreni sonunda kursu başarıyla tamamlayan girişimci kadınların ürettikleri sele, sepet ve benzeri hediyeli eşyaların yer aldığı sergi gezilerek birlikte anı fotoğrafı çekildi.

Kursu başarıyla tamamlayan girişimciler, her yıl 2 – 3 Kasım tarihlerinde Lefke’de gerçekleştirilen Hurma Festivali’nde yeni ürünlerin de halkın beğenisine sunulacağını, bu amaç doğrultusunda çalışmalarını hızlandırdıklarını, herkesi bu festival beklediklerini bildirdiler.

(LHA)